Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
BIBLIOTEKANOWYKORCZYNBANER
BIBLIOTEKANOWYKORCZYNBANER
BANERBIBLIOTEKA
Shadow

„Potańcówka w widłach Nidy i Wisły”

 46 Całkowita liczba odwiedzin

24 sierpnia przy Remizie OSP w Sępichowie odbyła się „Potańcówka w widłach Nidy i Wisły”. Wydarzenie to pokazało piękno kultury ludowej we wszystkich jej aspektach – muzyce, tańcu, gwarze i strojach. Potańcówka odbyła się dzięki dofinansowaniu w kwocie 10.000 zł ze środków Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach programu Potańcówki Wiejskie 2024. Celem programu NIKiDW i założeniem naszej potańcówki było kultywowanie tradycji wsi, zwłaszcza folkloru słowno-muzycznego, strojów i gwary, oraz wspieranie ludowych artystów. Potańcówka zjednoczyła społeczność Sępichowa jak i całej Gminy Nowy Korczyn wokół kultury ludowej i pokazała młodemu pokoleniu muzykę tradycyjną dla polskiej wsi.

Do potańcówki przygrywały nam wielokrotnie nagradzane, jedne z najlepszych kapeli ludowych regionu, Kapela „Ponidzie” Macka Sobonia z Pińczowa, Kapela Ludowa „ Buskowianie” z Buska Zdroju, oraz lokalny zespół śpiewaczy „ Korczynianie nad Nidą” z Nowego Korczyna. Wybrzmiewały ludowe melodie regionu świętokrzyskiego i Ponidzia. Nogi same rwały się do tańca przy dźwiękach ognistych polek, oberków i przyśpiewek z gwarą. Gościem specjalnym „Potańcówki w Widłach Nidy i Wisły” była Dr Alicja Trukszyn – folklorysta, kulturoznawca, znawczyni gwary i obrzędów. Dr Trukszyn zapewniła w potańcówce elementy gwary w zapowiedziach i programie oraz opowiedziała o strojach ludowych. Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu wielu osób, przede wszystkim lokalnej społeczności – członkiń Koła Gospodyń Wiejskich „Sępichowianki” oraz Stowarzyszeniu „KGW Korczynianie nad Nidą”, które jak to dawniej bywało na potańcówkach, przygotowały lokalne jadło i napitki, by się lepiej tańcowało. Panowie z OSP w Sępichowie zadbali o organizację od strony technicznej i teren wokół remizy. Warto nadmienić że, zabawy taneczne były jedną z rozrywek na dawnej wsi polskiej. W XIX i na początku XX wieku odbywały się na podwórzach, w karczmach, w izbach domów czy na klepiskach stodół. Muzyka ludowa łączyła ludzi a „Potańcówka w widłach Nidy i Wisły” przypomniała ponadczasowość jej elementów. Dzięki programowi NIKiDW Potańcówki Wiejskie mieliśmy sposobność zorganizowania spotkania tanecznego lokalnej społeczności zrealizować inicjatywę której fundamentem jest kultura ludowa i miejscowe tradycje muzyczne i taneczne .

Jeszcze raz wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy. Panu Pawłowi Zagaja – Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowy Korczyn za inicjatywę, Radnemu Grzegorzowi Borla za pomoc , Łukaszowi Pietrzykowi za nagłośnienie. Mamy nadzieję że zorganizowana potańcówka da początek kolejnym i przywróci tradycję organizowania tanecznych spotkań w Gminie Nowy Korczyn.

Skip to content