Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
BIBLIOTEKANOWYKORCZYNBANER
BIBLIOTEKANOWYKORCZYNBANER
BANERBIBLIOTEKA
Shadow

Wystawa Masek Weneckich w BCK w Nowym Korczynie.

 31 Całkowita liczba odwiedzin

Wystawa Masek Weneckich w BCK w Nowym Korczynie.

W niedzielę 10 marca, podczas uroczystości Gminnego Dnia Kobiet odbyło się uroczyste otwarcie WYSTAWY MASEK WENECKICH. Autorki masek – członkinie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej w Nowym Korczynie, przez ponad dwa miesiące uczestniczyły w niezwykłej przygodzie artystycznej, wykonując unikatowe kompozycje masek weneckich, czerpiąc przy tym inspiracje z niezwykłego wydarzenia jakim jest karnawał w Wenecji, oraz wskazówki z kultury antycznej, słowiańskiej, nordyckiej i arabskiej.

Wszystko pod nadzorem plastyk Bożenny Jelińskiej-Michońskiej, która prowadziła i towarzyszyła w tych niezwykle inspirujących spotkaniach. Pani Bożenna to pasjonatka sztuki, ukończyła kierunek Wychowania Plastycznego Uniwersytety Warszawskiego. Jest laureatką wielu nagród, i autorką wystaw.

Podczas uroczystości w podziękowaniu za dotychczasową współpracę i wspieranie inicjatyw twórczych jedna z masek trafiła do Paweł Zagaja – Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn.

Warto dodać, iż historia masek weneckich sięga głęboko w przeszłość, bo aż do XII w. Najciekawsze jest jednak to, że nikt do końca nie potrafi wyjaśnić jaki był początek tego fenomenu. Dość prawdopodobną wersją jest ta, która mówi, że Wenecjanie podbijając Konstantynopol po raz pierwszy zetknęli się z muzułmańską kulturą, w której kobiety zasłaniają twarze. Jako, że do Wenecji sprowadzono wiele egzotycznych zwyczajów, także i ten podchwycony został przez weneckie kobiety, które przy różnych okazjach zaczęły ukrywać swoje twarze. Inna opowieść mówi, że miasto w owym czasie pełne było podziałów społecznych i klasowych. Często dochodziło do buntów wśród biedoty i biednej szlachty. Trudno jest żyć, gdy brakuje Ci wszystkiego a ludzie obok opływają w luksus ponad miarę. Podobno władze miasta ogłosiły część roku poprzedzającego Wielki Post okresem, w którym mieszkańcy mogą ukryć swój status i majętność za maską i przebraniem. Wszystko po to, by bez względu na pochodzenie mogli mieszać się między sobą bez lęku o odsunięcie. Pomysł ten spodobał się nie tylko weneckim biedakom ale i bogatym mieszczanom. Maski z biegiem czasu ewoluowały .Początkowo najciekawsze zostały zastąpione przez delikatne i kunsztowne wyroby. Ich produkcja stała się prawdziwą sztuka , granice bogactwa i pochodzenia zacierały się. Obecnie na kilka dni przed Wielkim Postem odżywają dawne tradycje. Wędrując wzdłuż weneckich kanałów można zobaczyć pięknie przebrane postaci w maskach wywodzących się z kultury antycznej czy teatru pantomimy ulicznej z XVI w noszącej nazwę Commedia dell’art. Po mieście w okolicach Placu Św. Marka osoby poprzebierane w fantastyczne stroje i wymyślne maski spacerują wzdłuż kanałów. Członkinie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej w Nowym Korczynie

Serdecznie zachęcamy do odwiedzin Biblioteki Centrum Kultury w Nowym Korczynie i obejrzenia wystawy.

Serdeczne podziękowania kierujemy do: Paweł Zagaja – Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn, Bożenna Jelińska-Michońska , Ligia Płonka, Elżbiety Dybały, Mirosławy Marunowskiej, Grażyna Kańska, Władysławy Leżoń, Władysławy Czyszczoń, Bogumiła Zawada, Janina Skrzela , Ewy Kuśmider.

Skip to content