Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
BIBLIOTEKANOWYKORCZYNBANER
BIBLIOTEKANOWYKORCZYNBANER
BANERBIBLIOTEKA
Shadow

,,Równać Szanse” – zakończenie projektu

 28 Całkowita liczba odwiedzin

Zakończenie projektu ,, Historia zakuta w kamieniu ‘’

W piękne piątkowe popołudnie, 30 lipca b. r. , nad rzeką Nidą w Nowym Korczynie, zebrała się młodzież z projektu ,, Historia zakuta w kamieniu ‘’ wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi, aby świętować zakończenie projektu.

Szczególnie gorąco młodzi powitali pana Burmistrza Miasta i Gminy Nowy Korczyn – Pawła Zagaję, przewodniczącego Rady Miasta – pana Pawła Kulika, Mariolę Lotko – panią dyrektor i pracowników Biblioteki Centrum Kulturyw Nowym Korczynie, pana Jana Wielgusa – miejscowego artystę malarza, panią Magdalenę Graczyk – fotograficzkę, panią Martę Lirę – właścicielkę kamienicy, zwaną ,, Domem Długosza ‘’, panią Krystynę Budzyńską – księgową BCK, ks. Proboszcza Parafii p. w. Św. Trójcy w Nowym Korczynie – Pawła Majewskiego oraz panią Agnieszkę Pabijańczyk-przedstawicielkę rodziców.

Wszyscy zaproszeni goście w związani byli z działaniami projektowymi.

Wniosek ,, Historia zakuta w kamieniu ‘’, realizowany był w Bibliotece Centrum Kultury w Nowym Korczynie, jako małe granty programu ,, Równać Szanse 2023 ‘’, przez fundację ,, Civis Polonus ‘’, a dofinansowany przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności ‘’.

Do projektu należały 22 osoby z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Nowego Korczyna i Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie. Była to młodzież w wieku od 13 roku życia. Wszyscy spotykali się od lutego 2024 r. do końca lipca 2024 r.w każdy poniedziałek. W tym czasie realizowali wiele ciekawych spotkań, warsztatów i wycieczek.

Celem przedsięwzięcia było zdobycie takich umiejętności, które pomogą młodym wejść w dorosłe życie. Wiele spraw załatwiali sami, przezwyciężając własne trudności i ograniczenia.

Za zadanie mieli opracowanie albumu kapliczek, krzyży i figur przydrożnych w gminie Nowy Korczyn. Aby ułatwić sobie pracę uczestnicy podzielili się na 4 grupy robocze, wyszukiwali kapliczki w swoim rejonie gminy, fotografowali je i opisywali.

Informacje o obiektach zdobywali z Internetu, od miejscowych mieszkańców i regionalistów. Wiadomości dotyczyły tego, gdzie dany obiekt się znajduje, kiedy powstał, z czego został zbudowany, co przedstawia, kto był fundatorem i jakie na nim znajdują się napisy oraz w jakim stanie się zachował.

Młodzież znalazła dużo takich figur, kapliczek i krzyży na terenie naszej gminy. Niektóre z nich były w dobrym stanie, odnowione, inne wymagają podjęcia szybkich prac renowacyjnych. Wiele z nich to figury zabytkowe, powstałe jeszcze w końcu XVII w. lub na początku XX stulecia. Figury przydrożne przedstawiały wizerunki Matki Boskiej, Pana Jezusa, różnych świętych. Najwięcej było figur św. Nepomucena, św. Kingi, św. Mikołaja, św. Józefa, św. Apostołów, św. Floriana. Większość figur wykuta była w kamieniu pińczowskim, niektóre o bardzo dużej wartości artystycznej. Krzyże najczęściej wykonane z żeliwa lub cementu, umieszczane na cokołach o różnych wysokościach. Przy drogach zbudowane zostały też duże krzyże drewniane. Wszystkie te kapliczki, krzyże i figury fundowane były jako dziękczynne wota, bądź w akcie ekspiacji za popełnione przewinienia, albo w celu ochrony ludności przed klęskami żywiołowymi. Kapliczki, krzyże i figury, stawiane na rozstaju dróg, miały wskazywać drogę wędrowcom, albo być miejscem spoczynku

w czasie uciążliwej drogi. Przy figurach Matki Bożej miejscowa ludność śpiewała nabożeństwa majowe, czy różańcowe.

Jeszcze warto dodać, że wiele z tych figur przetrwało dzięki trosce miejscowej ludności, która i o nie dbała, dekorując je z okazji różnych świąt wstążkami, chorągiewkami, sztucznymi i żywymi kwiatami. Mimo krótkiego czasu realizacji zadania, ze zgromadzonych materiałów powstanie ciekawy album.

Te działania zainicjowały dalsze prace nad tym ciekawym zagadnieniem. Powstało wiele pomysłów jak dalej wykorzystać nasze informacje i fotografie.

We wszystkim pomagała młodzieży koordynator projektu Ligia Płonka – pani przewodnik z Punktu Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie.

W tajniki fotografii wprowadzała nas pani fotograf – Magdalena Graczyk. Projekt dofinansowała Biblioteka Centrum Kultury w Nowym Korczynie.

W ramach projektu realizowaliśmy następujące zajęcia:

– warsztaty fotograficzne,

– warsztaty redakcyjne,

– wycieczki historyczne po najbliższej okolicy,

– spotkania z grupami projektowymi z Solca – Zdroju i z Samborca,

– wyjazd do kina w Tarnowie,

– wycieczka do Sandomierza,

Uczestnicy otrzymali ciekawe pamiątki: koszulki, notesy i długopisy oraz pendrive, pomocne przy nagrywaniu zdjęć.

W ramach projektu zakupiono kolorową drukarkę do drukowania tekstów i zdjęć, dyplomów i zaproszeń.

W dniu zakończenia realizacji zadania przybyli otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkie upominki oraz kubek ze zdjęciami Nowego Korczyna.

Uczestnicy projektu ,, Historia zakuta w kamieniu ‘’

Skip to content